Analityka / Konwersja · 26 października, 2022

Dlaczego reklama nie konwertuje?

Jakiś czas temu zgłosił się do nas Klient, który przedstawił problem prowadzonych działań kampanijnych jako nieefektywnych i niekonwertujących. Agencja reklamowa, która obsługiwała reklamy sklepu internetowego nie widziała problemu po swojej stronie. Co ciekawe, miała w tym poniekąd rację.

Strona to tylko początek

Po tym, jak cały świat poznał słowo COVID tendencje zakupowe przeniosły się do internetu. Nie bez powodu więc jak grzyby po deszczu wyrastały nowe sklepy internetowe lub strony-wizytówki, mające przyciągnąć konsumenta i pozwolić mu – pomimo zamkniętych placówek stacjonarnych – dokonać zakupu. Szybkim sposobem na zaistnienie w sieci jest oczywiście uruchomienie płatnych reklam w różnych kanałach wyszukiwania – zarówno Google, jak i mediach społecznościowych. Problemy zaczęły się na etapie weryfikacji składanych przez agencje reklamowe obietnic dotyczących zysków z kampanii reklamowych – niejedna firma wykładała z portfela tysiące złotych, by po trzech miesiącach spotykać się z dużym rozczarowaniem. Skąd się więc biorą problemy i na czego wystrzegać się przy prowadzeniu kampanii reklamowych?

Błędna analityka

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Koncentrując się na samej konwersji można pominąć udział reklam w całej ścieżce zakupowej klienta. Pochopne wnioski w postaci przedwczesnego zamykania poszczególnych kanałów reklamowych przekładają się na rosnące wydatki na reklamę przy równoczesnych spadkach efektywności. Kolejne działania optymalizacyjne oparte na prostych raportach tylko pogłębiają wspomniany problem. Podstawą są chociażby konwersje wspomagane oraz modele atrybucji, o których pisaliśmy w poprzednim artykule.

Optymalizacja strony internetowej

Niby rzecz oczywista, ale często pomijana przez właścicieli sklepów internetowych czy marketerów. Często bowiem ogromne sumy pieniędzy przeznacza się na jak najlepsze przygotowanie warstwy wizualnej sklepu, mającej oczarować klienta. Nie ma w tym oczywiście nic złego, o ile nie zapomina się o jego optymalizacji, UX designie czy responsywności. Długi czas wczytywania się witryny na mobile lub nieintuicyjna obsługa koszyka zakupowego mogą przełożyć się na szybką utratę klientów, nawet przy przemyślanej kampanii reklamowej. Długofalowe konsekwencje dotkną również pozycjonowania takiej witryny w organicznych wyszukiwaniach witryny.

Brak cierpliwości

Początkujący marketerzy lub właściciele firm liczą często na szybki zwrot inwestycji – już w dwa tygodnie po starcie kampanii. Doświadczonym osobom nie trzeba jednak tłumaczyć, że pierwsze wnioski można wyciągać po miesiącu działania kampanii, z kolei pełna optymalizacja kampanii możliwa jest po około trzech miesiącach. Planując działania reklamowe dobrze nastawić się na strategię długofalową – zbyt krótkie działania przy dużej konkurencyjności z góry skazują reklamy na nieefektywność i porażkę.

Konkurencyjność

Nie tylko Twój sklep otworzył się przed chwilą w sieci. Uciekło do niej tysiące przedsiębiorców szukających możliwości sprzedaży swoich produktów lub usług. Rozpoczynając płatne działania w sieci dobrze oszacuj, czy masz pod ręką odpowiedni budżet. Ustawianie stawek CPC to w pewnym sensie licytowanie się z innymi sprzedawcami o to, czyja reklama wyświetli się wyżej. Nawet jeśli klient finalnie wejdzie na naszą stronę, może wykorzystać ją jedynie do podtrzymania decyzji zakupowej na odwiedzanej wcześniej platformie zakupowej. Nieocenioną wartość będzie miała prowadzona z głową optymalizacja, skrojona na miarę Twojego biznesu.

Przywiązanie klienta

Bynajmniej nie grubym sznurem czy kablem, a zmyślnie przygotowanymi działaniami marketingowymi. Zapewnij klientowi możliwość stałego kontaktu z Twoim sklepem – w widocznym miejscu pozostaw numer kontaktowy lub mail, zaoferuj możliwość zapisu na newsletter i przedstaw korzyści zapisu do listy subskrybentów.

Wizytówka Google

Wiele firmy mocno skupia się na dopieszczaniu ofert, dobrej obsłudze klienta czy uczestniczeniu w programach opinii, np. Opineo. By zbudować zaufanie, kroki należy w pierwszej kolejności skierować w stronę utworzenia wizytówki w Google. Kiedy potencjalny klient natrafi na naszą stronę w dowolnym kanale reklamowym najpewniej będzie chciał dowiedzieć się o niej czegoś więcej – wówczas poszuka informacji w wynikach wyszukiwania Google. Brak wizytówki może budzić u konsumentów podejrzenia co do Twojej działalności. Kiedy ją już uruchomisz, uzupełnij wszystkie informacje oraz zaglądaj do niej – najlepiej codziennie. Komentarze pozwolą Ci zweryfikować, jak postrzegają Cię klienci. Oczywiście nie zabraknie nieprzychylnych słów kierowanych przez konkurencję – bez problemu jednak powinieneś obronić dobre imię swojej marki. Jak odpowiadać – najlepiej krótko i merytorycznie. Nie staraj się zrzucać winy na Klienta – co do zasady ma on zawsze rację. Możesz za to wyrazić, że przykro Ci z powodu jego niezadowolenia. Konsumentów do pozostawiania opinii warto również jakoś zachęcać, na przykład pozostawiając w paczce ze sprzedawanym produktem krótkiej notatki oraz prośby o pozostawienie “5-ciu gwiazdek”.

Jak zacząć?

Na początek przygotuj sobie strategię digitalową. To czynność dość czasochłonna, wymagająca wiedzy z marketingu oraz prowadzenia kampanii reklamowych, ale pozwoli Ci w przemyślany sposób zaistnieć w sieci i podnieść wyniki sprzedażowe. Możesz również znaleźć firmę, która opracuje taką strategię za Ciebie. Inwestycja – bo tak należy ją traktować – pozwoli Ci obrać odpowiedni kurs na morzu konkurencji i lepiej reagować na postępujące na rynku zmiany.

+ pozostałe wpisy autora